deskoherniklub@gmail.com (+420) 608 840 230

Na co se podívat na Kickstarteru #1

Připravili jsme pro Vás nový typ článků, ve kterých se budeme dívat na to, jaké hry se zrovna vyskytují na Kickstarteru, je to víceméně náš ‘Kickstarter preview’. Podíváme se především na ty, které zajímají nás, a o kterých si myslíme, že by mohli zaujmout také Vás. Jelikož někteří z Vás vůbec nemusí vědět o co se jedná, v rychlosti vysvětlíme, co to vůbec ten Kickstarter je. Kickstarter (dále jen KS) je crowdfundingová stránka, na kterou designeři deskových her dávají své výtvory a snaží se získat financování pro vydání jejich hry. Není to ovšem pouze jenom o deskových hrách, lidi hledají finance na všechno možné a udělat zde kampaň může každý. U nás se vyskytují podobné stránky a to například Hithit či Startovač. To je asi vše co potřebujete vědět, a teď už se vrhneme na jednotlivé hry!

 

Pro začátek musíme upozornit na něco, o čem jsme prošvihli napsat článek, a to monstrózní Rising Sun. O co se vlastně jedná? Jedná se o další dítě designera jménem Eric Lang (Blood Rage, XCOM, Arcadia Quest, atd.) a je to vlastně spirituální nástupce vikingského Blood Rage. Každý z hráčů se chopí velení jednoho z posvátných klanů a bude soupeřit proti ostatním o nadvládu feudálního Japonska. Hra je rozdělená do několika fází a samotné herní kolo začíná čajovým dýchánkem, na kterém se budují aliance. Poté jsou hráči vrženi do akční fáze, ve které se snaží zabrat co nejvíce území aby nad nimi získali nadvládu, a v poslední fázi se o samotná území bojuje. Více infa a gameplay videí najdete na stránce kampaně. Hra samotná je pod křídly vydavatelství CMON Ltd. (Zombicide, Blood Rage, Potion Explosion, a další) a je to doposud jejich největší KS kampaň, kterou podpořilo ohromných 31,262 lidí a společně vybrali něco přes 4 miliony dolarů! Musíme se Vám přiznat, že i dva z nás Deskoherních GURU se upsalo této kampani. Pokud jste tuto kampaň prošvihli, tak se nemusíte ničeho obávat, máte dvě možnosti – buď využijete ‘Late Pledge’, které CMON kampaně vždy nabízí, nebo si počkáte na českou lokalizaci hry. Ano! Blackfire plánuje lokalizovat tuhle obrovskou krabici – takže jestli se bojíte angličtiny, či jste prošvihli kampaň, tak se můžete těšit na příští rok.

Rising Sun

Když už jsme u těch velkých krabic, tak zrovna se na KS nachází ještě jedna – a to opravdu hodně veliká. Jedná se o reprint Gloomhavenu. Co je zač tahle hra? Je to obrovská strategická kooperativní příběhová hra na hrdiny ve formě kampaní (jako například Descent), která funguje na principech karetního boje – to znamená žádné kostky! Ačkoliv byl první KS této hry úspěšný, podpořilo jej pouze 5 tisíc lidí – následný zájem o tuto hru byl mnohanásobně vyšší, tak že se hra prodávala po internetu i za čtyřnásobek své původní ceny. Následně se hra vyhoupla až na sedmou příčku nejlepších her na serveru BoardGameGeek! Pokud Vás tohle alespoň trochu zaujalo, doporučuji se podívat na samotnou kampaň, která 2. května končí. Tentokrát si tuhle hru nenechá ujít přes 27 tisíc lidí a vybrali pro kampaň skoro už desetinásobek toho, co v původní kampani.

 

Gloomhaven

Ještě zůstaneme u těch kampaní, které nám přináší hry, co už nějakým způsobem známe. Přesněji se podíváme na Brass (25. hra na BGG), který vyšel v roce 2007 a designerem je Martin Wallace (Zeměplocha Ankh-Morpork, Čarodějky, atd.). Brass se dočkal jak reskinu, tak i svého následovníka, ve své nové kampani od Roxley Games (Santorini, Steampunk Rally). Kampaň nám přináší Brass: Lancashire, což je nová verze původního Brass s novou neskutečně nádhernou grafikou. Jedná se o trošku balancovanou verzi, která je jenom trošičku změněna oproti originálu. Obecně se vlastně jedná o těžkou ekonomickou strategii, odehrávající se v době industriální revoluce. Hra se hraje v průběhu několika kol a v každém tahu mají hráči možnost vykonat 2 akce, mezi které patří stavění budov, rozšiřování řek, či železnic, vylepšování, prodávání surovin, a nemůže také chybět možnost braní půjček. Lancashire je zaměřený pro lidi, co chtějí svůj původní Brass v novém kabátu. Brass: Birmingham je pokračováním originálu, které přináší dynamický setup hry, nový způsob přidělování vítězných bodů, nové budovy, akce a suroviny, a spoustu dalších nových věcí. Je to takový jiný přístup k původní verzi, pro ty, co chtějí něco trošičku jiného. Obě verze jsou vizuálně neuvěřitelně nádherné a nedivil bych se, kdybyste nový Brass chtěli už jenom kvůli tomu!

Brass ~ An Industrial Revolution

Další věcí na kterou se podíváme je KS kampaň Rayguns & Rocketships, od autora Scotta Rogerse, kterého můžete znát díky herním titulům jako Darksiders, God of War či Pac-Man World. V téhle hře se každý z hráčů chopí velení mimozemské posádky a její vesmírné lodi, a snaží se nahrát co nejvíce vítězných bodů, aby mohl převzít galaxií jenom pro sebe. Hra se hraje na tři fáze. V první fázi hráči létají samotnými loděmi ve vesmíru – pohyb probíhá naprogramováním 3 příkazů a potom postupně hráči otáčí své první příkazy. Druhou fází je útok lodí, kdy se zkontroluje dosah lodí, jestli na někoho můžou vystřelit. A poslední fází je fáze posádky, kterou hráč může ovládat – je možné se dokonce dostat i do protivníkovy lodě a ničit mu loď zevnitř! Tahle hra má nádherný oldschool vizuál, který zaujme každého milovníka sci-fi space oper.

Rayguns & Rocketships

A jako poslední věc se podíváme na něco trochu speciálního. Určitě se mezi Vámi nachází někteří, co už zkoušeli či zkouší vymyslet vlastní hru, nebo mají nápad v hlavě, ale jenom se k tomu nemůžou nijak dostat, nebo vás prostě jen zajímá design deskových her. Pro ty z vás je tady kampaň The White Box. Co to vlastně je? Je to takový workshop deskových her. Když podpoříte dostatečně, abyste dostali fyzickou krabici, tak v ní najdete hromadu esejí o designu a výrobě deskových her a ještě větší hromadu různých komponentů, které vám mohou pomoct a ulehčit cestu k tomu, abyste udělali prototyp vaší vlastní hry.

White box

To je vše pro tento článek. Ovšem jestli Vám to nestačí, tak tady máte pár dalších tipů na co se podívat po svém: Bios Genesis (nebo v češtině u vydavatelství Fox in the Box), Maximum Apocalypse, Rise to Nobility či Petrichor. Pokud máte jakýkoliv feedback o tom, co byste si chtěli, aby Vám tento článek příště přinesl, co by měl obsahovat či jak ho zlepšit, neváhejte a napište nám do komentářů či zpráv.

Autor: Martin Řehořík

4 Komentářů

  1. F

    Skvely napad,dekuji za zajimave tipy.

  2. Brettmoons
  3. EN LINEA FARMACIA

    Precio lima http://farmaciaenlinea.life/otomax.html por internet España.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *